Obisk dijakov in izvedba sinteze paracetamola
01/03/2024

Našo fakulteto so obiskali gimnazijci iz Želimelj in o obisku napisali spodnje poročilo.

V četrtek, 15. februarja 2024, smo se maturanti kemije in štirje dijaki drugega letnika iz Gimnazije Želimlje odpravili na FKKT, da bi se naučili nekaj sinteznih tehnik, ki se jih uporablja tudi pri sintezi paracetamola. Pri laboratorijski vaji so nam pomagali asistent doc. dr. Krištof Kranjc, gospa Jasna Grah in magistrski študent Bor Kolar Bačnik.

Za začetek smo se spoznali s teoretično platjo vaje, kar nam je pomagalo pri nadaljnji izvedbi le-te. Nato smo uporabili različne laboratorijske postopke in opremo. Najzanimivejše je bilo nučanje, pri katerem smo zmes filtrirali ob prisotnosti znižanega tlaka. Naučili smo se uporabljati magnetno mešalo. Spoznali smo tudi kristalizacijo in prekristalizacijo. Za konec smo se seznanili še s starim načinom shranjevanja praškastih snovi.

Sama izkušnja nam je bila všeč, saj se je večina izmed nas prvič spoznala s tako velikim in modernim laboratorijem.

Hvaležni smo FKKT UL in vsem, ki so nam omogočili izvedbo vaje, še posebej doc. dr. Krištofu Kranjcu, gospe Jasni Grah in študentu Boru Kolarju Bačniku za potrpežljivost in strokovnost.

V spomin na opravljeno vajo smo spisali še par verzov:

Da je paracetamol sintetiziran,

mu služi postopek neoviran.

Vsak dijak ustvaril je svoj odtenek

in skupaj smo ustvarili spojine precejšen odmerek.

Izkušnje s tega dne

nam bodo prišle prav še na fakulteti,

morda celo v komu vzklila želja je,

da se mentorski ekipi pridruži z leti.

Bruno Žižmund, Alja Arih, Julija Golež, Gimnazija Želimlje