Nagrada za našo sodelavko
08/03/2024

L'Oréal Adria in Slovenska nacionalna komisija za UNESCO sta včeraj v Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) podelila nagrade Nacionalnega programa L'Oréal-UNESCO »Za ženske v znanosti« 2024 (https://www.gov.si/novice/2024-03-08-podeljene-stipendije-loreal-unesco-za-zenske-v-znanosti/). Program že 18 let opozarja na pomen in vlogo žensk v znanosti ter nagrajuje njihovo znanstveno odličnost. Vsako leto podelijo tri nagrade in letos je med nagrajenkami dr. Tjaša Rijavec s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani.

Dr. Tjaša Rijavec je analizna kemičarka, ki deluje na interdisciplinarnem področju dediščinske znanosti. V okviru doktorske disertacije je modelirala razgradnjo predmetov iz poli(vinil klorida) (PVC), ki so v zbirkah kulturne dediščine kot umetniški ali oblikovalski predmeti. Eden od pokazateljev razgradnje PVC je rumenenje materiala zaradi eliminacije vodikovega klorida in nastanka večjega števila dvojnih vezi. Na osnovi eksperimentov pospešene razgradnje pri različnih okoljskih spremenljivkah, primernih za dediščinske zbirke, je ustvarila prvi računski model za razgradnjo PVC, ki bo osnova za ohranitev predmetov in razumevanje naprednih oblik razgradnje.